حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

یکشنبه, ۲۳ خرداد , ۱۴۰۰ 4 ذو القعدة 1442 Sunday, 13 June , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1940×

نهمین جلسه از مراسم عزاداری هیئت الطلاب حوزه علمیه مروی ۹۹/۰۶/۰۸ (تاسوعا)| صوت + تصاویر

شناسه : 7374 09 شهریور 1399 - 0:44 916 بازدید ارسال توسط :

روز نهم (تاسوعا) از مراسم عزاداری هیئت الطلاب حوزه علمیه فخریه مروی با حضور طلاب و مسئولان حوزه و عاشقان اهل بیت به کلام تولیت معظم حضرت آیت الله تحریری حفظه الله و روضه خوانی مادحین اهل بیت برقرار شد.  مراسم نهمین روز عزاداری ایام عزای سید و سالار شهیدان با حضور طلاب و مسئولان […]

پ
پ

روز نهم (تاسوعا) از مراسم عزاداری هیئت الطلاب حوزه علمیه فخریه مروی با حضور طلاب و مسئولان حوزه و عاشقان اهل بیت به کلام تولیت معظم حضرت آیت الله تحریری حفظه الله و روضه خوانی مادحین اهل بیت برقرار شد. 

مراسم نهمین روز عزاداری ایام عزای سید و سالار شهیدان با حضور طلاب و مسئولان حوزه علمیه مروی و مردم دلداده‌ی اهل‌بیت علیهم‌السلام، با رعایت کلی پروتکل های بهداشتی در صحن مدرسه علیمه فخریه مروی برگزار شد.

در این مراسم حضرت آیت الله تحریری، تولیت معظم این حوزه مقدسه در رابطه با جایگاه رفیع اخ الحسین حضرت عباس بن علی علیه السلام فرمودند:

روز تاسوعا تعلق به مولایمان و اقایمان حضرت ابالفضل العباس علیه السلام دارد. به جهت آن واقعه ای که در عصر امروز در کربلا رخ داد و تا امروز دشمن به انحاء گوناگونی دشمنی خود را ابراز می کرد و از جانب امام حسین و اصحابش جواب هایی داده می شد. اما امروز از جانب عبیدالله ملعون فرمان حمله آمد که عمرسعد ملعون با عده ای به خیام امام حسین ع حمله ور شدند در حالتی که ظاهرا امام داشتند کنار خیمه شمشیر خود را اصلاح می کردند و (خوابی بر ایشان غلبه کرد یا خیر) متوجه شدند که دشمن بر ایشان حمله ای کرده است و می خواهند بیعت بگیرند یا کار را تمام کنند.

اینجا بود که امام علیه السلام به برادرش عباس علیه السلام جملاتی را بیان فرمودند که برو نزد ایشان و سخنانی را بگو. حالا در ضمن سخنانی که عرض می کنیم باید روشن شود که صحبت های طرفین برچه اساسی است و ما باید آن منطق حسینی را فرا بگیریم و درست بفهمیم و زندگانی خودمان را بر اساس این منطق قرار دهیم. صحبت های این چند روز عمدتا بر اساس این محور بود که اساس حرکت امام علیه السلام بر چه حقیقتی بود و آن را تثبیت کرد. اگرچه به حسب ظاهر نتوانست آن را محقق کند اما منطقش را معرفی کرد و این منطق ماندگار شد و هریک از اهل بیت علیهم السلام که آمدند اساس برخورد هایشان در جامعه تثبیت این منطق بود که همان امامت به حق این اولیا است.

خدای متعال می خواهد این عالم با این حقیقت به کمالش برسد وعده داده شده محقق می شود. در پرتو حاکمیت ولی الله الاعظم محقق می شود

لذا در زیارات هم به امام حسین و هم به امام زمان ع گفته شده سفینه نجات که بشریت را از این منجلاب جهل و کوری نسبت به مسیر سعادت خودشان نجات می دهد و بیدار می کند.

به هرحال عباس علیه السلام را حضرت مامور می کند با ۲۰ نفر بروید ببینید که چه می گویند.

حضرت تعبیری دارد که:«ارکب بنفسی یا اخی حتی تلقاهم»

این جانم به فدایت از سوی معصوم به یک شخصیت، نه دروغ است نه لغو؛ بلکه نشان دهنده یک حقیقتی از حضرت عباس است.

تا جایی ک امام سجاد علیه السلام می فرماید: رحم الله عمیّ العباس که جانش را فدا کرد و خوب امتحان داد و خدا در عوض این دو دست، دو بال به آن حضرت می دهد که با ملائکه در بهشت پرواز می کند.

ایشان در ادامه مباحث در رابطه با جایگاه والای آن حضرت فرمودند:

این «بنفسی انت» باید یک توجیه بلندی داشته باشد. اما غرض، شخصیتی است که درخشندگی خاصی بعد از امام در بین شهدا کربلا دارد. تشبیهی هست که امیر المومنین امام علی علیه السلام در بین اصحاب دارای یک درخشندگی ممتازی است که این درخشندگی را عباس علیه السلام هم دارد.

خدا روزیمان کند با از بین رفتن این ویروس منحوس راه باز شود که ما برویم عرض ارادت کنیم. مضامین بلندی در زیارت نامه ایشان از زبان امام معصوم امده است که برای امام زادگان قلیلا زیارت نامه از زبان معصوم است. مثل علی اکبر و عباس و معصومه علیهم السلام.

این سه شخصیت بطور خاص زیارت نامه دارند که به نوعی بیانگر جایگاه ان مزور است. منتها بعضی دیگر که زیارت نامه دارند برگرفته از زیارت نامه حضرت معصومه علیها السلام است.

مثل حضرت عبدالعظیم که ما قدر اورا خیلی کم می دانیم. غرض که امام زادگان نقش خاصی در تثبیت مقام امامت داشتند که هرکدام از اینها در مقابل ولایت کلیه امام علیه السلام خاشع تر و بی چون و چرا تر باشد قربش به خدا و امام بیشتر است. این مقامات در زیارت نامه حضرت عباس امده است.

یک فضیلتی امام صادق ع برای حضرت عباس بیان می کنند: «کان عمنا العباس نافذ البصیره صلب الایمان»

دو جمله ی بسیار پر مغز و راه گشا است. عموی ما بصیرت نافذی داشت که بصیرت آن آگاهی خاص است که انسان بفهمد چیست، برای چیست، باید به کجا برود، از چه راهی باید این مسیر را برود؟

ماهیت بصیرت این است: انسان کیست و از کجاست و برای کجاست و با چه مسیری به آن شخصیت واقعی اش می رسد؟این را بفهمد که برای این عالم نیست.

در ادامه نیز مادحین اهل بیت علیهم السلام به نوحه‌سرایی بر مصائب حضرت سیدالشهداء و اولاد و اصحاب ایشان به ویژه حضرت اباالفضل العباس علیه السلام پرداختند.

برای مشاهده تصاویر بیشتر به آلبوم تصاویر سایت مراجعه کنید.

.

سخنرانی / حضرت آیت الله تحریری
روضه / حجت الاسلام معصومی
زمینه / حجت الاسلام معصومی
واحد / حجت الاسلام ضیاییان
شور / طلبه ارجمند امیرحسین مینایی

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.