حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

یکشنبه, ۲۳ خرداد , ۱۴۰۰ 4 ذو القعدة 1442 Sunday, 13 June , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1940×

ششمین جلسه از مراسم عزاداری هیئت الطلاب حوزه علمیه مروی ۹۹/۰۶/۰۵| صوت + تصاویر

شناسه : 7264 05 شهریور 1399 - 21:19 483 بازدید ارسال توسط :

روز ششم از مراسم عزاداری هیئت الطلاب حوزه علمیه فخریه مروی با حضور طلاب و مسئولان حوزه و عاشقان اهل بیت به کلام تولیت معظم حضرت آیت الله تحریری حفظه الله و روضه خوانی مادحین اهل بیت برقرار شد.  مراسم ششمین روز عزاداری ایام عزای سید و سالار شهیدان با حضور طلاب و مسئولان حوزه […]

پ
پ

روز ششم از مراسم عزاداری هیئت الطلاب حوزه علمیه فخریه مروی با حضور طلاب و مسئولان حوزه و عاشقان اهل بیت به کلام تولیت معظم حضرت آیت الله تحریری حفظه الله و روضه خوانی مادحین اهل بیت برقرار شد. 

مراسم ششمین روز عزاداری ایام عزای سید و سالار شهیدان با حضور طلاب و مسئولان حوزه علمیه مروی و مردم دلداده‌ی اهل‌بیت علیهم‌السلام، با رعایت کلی پروتکل های بهداشتی در صحن مدرسه علیمه فخریه مروی برگزار شد.

در این مراسم حضرت آیت الله تحریری، تولیت معظم این حوزه مقدسه در رابطه با حکمت حرکت امام حسین علیه السلام سید الشهدا فرمودند:

در این ایام به طور خاص ما بر سر سفره ولایت و محبت و جاذبه امام حسین علیه السلام نشسته ایم و باید از این جایگاه بیشتر صحبت بشود و بیشتر و بهتر استفاده کنیم. اساس حکت امام حسین علیه السلام رو باید بداین مبر چه محوری است. قطعا از محور تعالیم قرآن و نبی اکرم صلوات الله علیه و آلیه و امیرالمومنین و فاطمه زهرا و امام حسن و امام حسین علیهم السلام خارج نیست.

آنچه را که قرآن کریم و سیره نبی اکرم صلوات الله علیه واله از ابتدای دعوت شون و فرمایشات آن حضرت تا آخر به آن توجه می دهند این است که جامعه انسانی که تحت لوای اسلام قرار گرفته و رفته است به طور صحیح این حقیقت را بفهمد و بپذیرد و اساس دعوت انبیاء و اولیاء علیهم لسلام بر فهم مقصد و راه و روشی است که به آن دعوت می کنند. بر فهم نتایجی است که انسان به فهمش با انتخابش و اختیارش آن مسیر را می رود.

لذا فرمود قل هذه سبیلی ادعوا الی الله علی بصیره انا و من اتبعنی: ای پیامبر! بگو منطق و روش من این است که فقط دعوت به خدا می کنم. غیر خدا در این دعوت باطل است. این عالم هم عالمی است که امور حق و باطل برای انسان نوعا مشتبه می شود. انسان در مواجهه با فرهنگ ها و دیدگاه ها و مکتب ها باید خودش رو محک بزند و بیابد که کیست و چگونه می خواهد زندگی کند.

این از ابتدای خلقت انسان در این عالم و تا انتهای وجود انسان در این عالم این معنا همواره در مسیر انسان قرار می گیرد و انسان با اینها مواجه می شود و هیچ انسانی نیست که بدون انتخاب یک راه و روشی حرکت کند. این ها قواعد کلی است. چون ماهیت انسان بر بینش و انتخاب روش است. دین هم همان روش زندگی است. که فرمود شرع لکم من الدی ما وصی به نوحا…ان اقیموا الدین. تشریح دین از جانب خدای متعال هم بر همین اساس است و اساس نظام عالم هم اگر مقداری دقت کنیم بر روشمندی است که هیچ چیز بدون قواعد و ضوابط تحقق پیدا نمی کند.

ایشان در ادامه مباحث در رابطه با جایگاه مساله امامت در این حرکت فرمودند:

طرف می آید پیش امام و می گوید که من این حالت را دارم که اگر شما بگویی این انار نصف اش حلال و نصف اش حرام است می گویم چشم!  اینها مورد ستایش امامان هستند. این تبعیت جاهلاته نیست بلکه عاقلانه است. این روش مقتضای حکم عقل است. قرآن هم این را می فرماید که اگر می خواهی مومن به خدا بشی ر چه حدی است. لااقل تسلیم دستورات شرع بشویم. همین که فرمود این ولی شماست باید تسلیم بشویم.

امام حسن علیه السلام در زمانی بود که معاویه خودش را مسن تر می دانست. معاویه از جهت ظاهری می گفت ما تجربه مون بیشتر است. بیست سال بر گرده مسلمین سوار شدیم و تجربه اجرایی مون بیشتر هست. عده ای از منحرفین در برابر مومنین این حرف رو می زنند که این منطق معاویه هنوز هم هست. شخصیتی که شخصیت متعهد است و می ترسد از خدای متعال و می خواهد منضبط حرکت کند. آن وقت حضرت محاجاتی دارند.

در همه این احتجاجات آن محور اصلی فرمایش امام حسن علیه السلام مساله امامت است. امامتی که باید با شاخصه هدایت و پاکی همراه باشد و الا او هم که ادعای امامت می کرد. انسان در زندگانی دنیا آن شخصیت اش با روشی که دنبال می کند شکل می گیرد. قل کل یعمل علی شاکلته: هر کسی بر مبنای شاکله اش عمل می کند. شاکله هم آن روشی است که من و شما در این عالم پیش می گیریم.

در ادامه نیز مادحین اهل بیت علیهم السلام به نوحه‌سرایی بر مصائب حضرت سیدالشهداء و اولاد و اصحاب ایشان پرداختند.

برای مشاهده تصاویر بیشتر به آلبوم تصاویر سایت مراجعه کنید.

.

سخنرانی / حضرت آیت الله تحریری
روضه / حجت الاسلام معصومی
زمینه / حجت الاسلام معصومی
واحد / حجت الاسلام معصومی
واحد۲ / حجت الاسلام معصومی
شور / حجت الاسلام معصومی
شور۲ / حجت الاسلام معصومی

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.