حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

چهارشنبه, ۵ آبان , ۱۴۰۰ 21 ربيع أول 1443 Wednesday, 27 October , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 2098×

پنجمین جلسه از مراسم عزاداری هیئت الطلاب حوزه علمیه مروی ۹۹/۰۶/۰۴| صوت + تصاویر

شناسه : 7220 05 شهریور 1399 - 11:02 601 بازدید ارسال توسط :

روز پنجم از مراسم عزاداری هیئت الطلاب حوزه علمیه فخریه مروی با حضور طلاب و مسئولان حوزه و عاشقان اهل بیت به کلام تولیت معظم حضرت آیت الله تحریری حفظه الله و روضه خوانی مادحین اهل بیت برقرار شد.  مراسم پنجمین روز عزاداری ایام عزای سید و سالار شهیدان با حضور طلاب و مسئولان حوزه […]

پ
پ

روز پنجم از مراسم عزاداری هیئت الطلاب حوزه علمیه فخریه مروی با حضور طلاب و مسئولان حوزه و عاشقان اهل بیت به کلام تولیت معظم حضرت آیت الله تحریری حفظه الله و روضه خوانی مادحین اهل بیت برقرار شد. 

مراسم پنجمین روز عزاداری ایام عزای سید و سالار شهیدان با حضور طلاب و مسئولان حوزه علمیه مروی و مردم دلداده‌ی اهل‌بیت علیهم‌السلام، با رعایت کلی پروتکل های بهداشتی در صحن مدرسه علیمه فخریه مروی برگزار شد.

در این مراسم حضرت آیت الله تحریری، تولیت معظم این حوزه مقدسه در رابطه با مسئله هدایت گری جریان سید الشهدا فرمودند:

ثمرات بی شماری که برای قیام اباعبدالله الحسین علیه السلام ما هم در حیطه فرهنگ انسان ها و تحولاتی که در جوامع بشری و عمدتا تحولات فردی بیشتر مشاهده می کنیم در جنبه تحولات عقلی، عاطفی و تحولات معنوی که عمدتا این تحولات جنبه فردی اش غلبه دارد بر تحولات اجتماعی و سیاسی اش اینها باید درست پیگیری بشود.

اگر این حرکت درست پیگیری شود موجب تحولات عمیق تر اجتماعی خواهد شد، که البته هر یک از این تحولات در جای خودش غنیمت و ارزش است. منتهی آنچه را که نظام الهی و دینی دعوت به آن می کند جوامع بشری را بعد از تحول اعتقادی در بینش ها و اعتقادات، تحولات عملی در صحنه جامعه را دنبال می کند.

این نکته مورد بحث ماست که فرمود در گوشه راست عرش خدای متعال این حقیقت نوشته شده که حسین مصباح هدی و سفینه نجاه و امام هدی. این تعبیرات را  مقداری بررسی می کردیم که امام حسین علیه السلام چراغ هدایت است در ابعاد گوناگون هدایت انسان ها که انسانها هدایت گوناگونی را لازم دارند. یک هدایت اصلی که این هدایت اصلی در پهنای زندگی انسان گسترش پیدا می کند.

هدایت اصلی همان صراط مستقیم است که فرمود «ان هذا صراطی مستقیما، فاتبعوه و لا تتبعوا السبل فتفرق بکم عن سبیله». و عرض کردیم در جلسات گذشته این که خدای متعال فرمود «و ان اعبدونی هذا صراط مستقیم الم اعهد الیکم یا بنی آدم لا تعبدوا الشیطان…و ان اعبدونی هذا صراط مستقیم» که هدف خلقت را بیان می کند که انسان در صراط مستقیم قرار بگیرد. این همان بندگی خالصانه اوست.

بندگی یک شاخصه ها و الگو های تامی لازم دارد که به ما از جانب معبود بودنمان معرفی شده باشد که عرض کردیم عبودیت با اطاعت از خدای متعال تحقق پیدا می کند و اطاعت کسانی که خدا امر به اطاعت آنها کرده که فرمود «و اطیعوالله و اطیعوالرسول و اولی الامر منکم» در آیه ۶۹ سوره نساء هم این افراد را بیان می کند که «و من یطع الله و الرسول فاولئک مع الذین انعم الله علیهم  من النبیین و الصدیقین و الشهداء و الصالحین و حسن اولئک رفیقا». کسی که از خدا و رسولش اطاعت کند با این چهار دسته خواهد بود؛ با انبیا و صدیقین و شهدا و صالحین.

در حال تعویض پرچم گنبد مسجد شمالی حوزه علمیه مروی

ایشان در ادامه مباحث فرمودند در رابطه با اهمیت یقین، صبر و استقامت در مسیر فرمودند:

این مقاومت در راه منطق حق اولیای الهی و انبیا علیهم السلام  به همین جهت است. لذا این امر به صبر ها بخاطر این است. و لذا اینهایی که مقام امامت را پیدا می کنند باید به یک مرتبه یقین و صبر خاص برسند.

به همین جهت پیامبر مقاوم ترین انسان ها در برابر همه مشکلات است و این درس مقاومت را همواره به اهل بیت شان هم می دادند که شما هم باید مقاوم بشوید.

روایت مفصلی است که در اواخر عمر پیامبر، جبرائیل خدمت حضرت می رسند که یا رسول الله! می دانی که امت تو مصایبی رو بر شما می آوردند. آیا حاضری تحمل کنی؟ حضرت می فرمایند: بله! حضرت صدیقه و امام حسن و امام حسین علیهم السلام هم بودند و می شنیدند. عرضه شد: بر دختر شما چنین ستمی می شود؛ آیا تحمل می کنی؟ بله! طبق این روایت پیامبر فرمود از خود ایشان هم قولی بگیر! این ها نشانه صبر است.

برای تحقق ولایت الهی و نشان دادن حقانیت ولایت الهی می پذیرم. بعد هم از امام حسن و امام حسین علیهم السلام هم این قول ها گرفته شد. به هر حال هر مقدار نظام انسانی و اسلامی از جهات روحی و روانی پیچیده تر باشد، صبر و مقاومت در برابر این پیچیدگی بیشتر است.

در ادامه نیز مادحین اهل بیت علیهم السلام به نوحه‌سرایی بر مصائب حضرت سیدالشهداء و اولاد و اصحاب ایشان پرداختند.

برای مشاهده تصاویر بیشتر به آلبوم تصاویر سایت مراجعه کنید.

.

سخنرانی / حضرت آیت الله تحریری
روضه / حجت الاسلام معصومی
زمینه / حجت الاسلام معصومی
واحد / حجت الاسلام معصومی
شور / طلبه ارجمند سید محمد مصطفی مرتضایی نژاد
شور۲ / طلبه ارجمند سید محمد مصطفی مرتضایی نژاد

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.