حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

یکشنبه, ۲۳ خرداد , ۱۴۰۰ 4 ذو القعدة 1442 Sunday, 13 June , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1940×

هشتمین جلسه از مراسم عزاداری هیئت الطلاب حوزه علمیه مروی ۹۹/۰۶/۰۷| صوت + تصاویر

شناسه : 7366 08 شهریور 1399 - 1:44 521 بازدید ارسال توسط :

روز هشتم از مراسم عزاداری هیئت الطلاب حوزه علمیه فخریه مروی با حضور طلاب و مسئولان حوزه و عاشقان اهل بیت به کلام تولیت معظم حضرت آیت الله تحریری حفظه الله و روضه خوانی مادحین اهل بیت برقرار شد.  مراسم هشتمین روز عزاداری ایام عزای سید و سالار شهیدان با حضور طلاب و مسئولان حوزه […]

پ
پ

روز هشتم از مراسم عزاداری هیئت الطلاب حوزه علمیه فخریه مروی با حضور طلاب و مسئولان حوزه و عاشقان اهل بیت به کلام تولیت معظم حضرت آیت الله تحریری حفظه الله و روضه خوانی مادحین اهل بیت برقرار شد. 

مراسم هشتمین روز عزاداری ایام عزای سید و سالار شهیدان با حضور طلاب و مسئولان حوزه علمیه مروی و مردم دلداده‌ی اهل‌بیت علیهم‌السلام، با رعایت کلی پروتکل های بهداشتی در صحن مدرسه علیمه فخریه مروی برگزار شد.

در این مراسم حضرت آیت الله تحریری، تولیت معظم این حوزه مقدسه با عنایت به مقارنت روز هشتم محرم با روز جمعه در ابتدا با قرائت چند بیتی، عرض توسل و تسلیت و تعزییت این جمع را به پیشگاه حضرت صاحب الزمان عرضه داشتند و در همین رابطه فرمودند:

روز هشتم ماه محرم الحرام است و جمعه می باشد که بطور خاص متعلق به امام زمان است و اساسا از زمان غیبت به بعد چه صغری و چه کبری ، این روز مبارک تعلق به امام زمان دارد. این شخصیت و این حقیقتی که همه ی انبیا و اولیا منتظر قدومش بوده اند. در زیارت نامه ها آن مقداری که بنده تفحص کردم به دو شخصیت این تعبیر «سفینه النجاه» خطاب شده است

امام حسین سفینه نجات است همانطور ک در روز های گذشته این کلام شریف را از نحوه خلقت عالم مطرح کردیم. عرض شد که در سمت راست عرش مکتوب شده است که حسین مصباح هدی و سفینه نجات است.

این سفینه نجات عمدتا به جهت این است که ان محوری ک خدای متعال از ادیان الهی و کتب اسمانی و انبیا اولوالعظم که دارای شریعت بوده اند. و رسولان دیگر که داعیان از جانب رسولان اولوالعظم بودند و دعوت کننده به مکتب انبیاء اولوالعظم بودند همه ی همتشان در پیاده کردن دین در جامعه اسلامی بوده است که آن روش بندگی خدای متعال در زندگی تحقق پیدا کند. تا همان هدف از افرینش شکل بگیرد و تا وقتی که این حقیقت گسترده نشده در عالم و بندگی خدای متعال در غالب دین الهی از طریق این اولیاء الهی تحقق پیدا نکند عالم دنیا به ان حیات خودش نرسیده است.

ایشان در ادامه مباحث در رابطه با جایگاه حضرت حجت فرمودند:

ما در این عالم چند زیست داریم: یک زیست نباتی، یک زیست حیوانی، یک زیست عمومی انسانی که دارای عقل و تدبیر و اداره زندگی هستند. یک زیست حقیقی هم داریم که زیست ایمانی است و خدای متعال این زندگی را زندگی واقعی انسانی می داند و این زیست ایمانی هم باید با یک شاخصه خاصی با یک کسی که مظهر ایمان و بندگی خداست تحقق پیدا کند. اگر او توانست این ربوبیت خدا را محقق کند تمام موجودات به خدمتش در می آیند.

در واقع هدف خلقت این است که ایمان در عالم محقق شود و تا وقتی که این شخصیت، وجود مبارک حضرت حجت نیاید و سرتاسر عالم با رغبت به سویش نرود، این مهم عملی نخواهد شد.

در دعای فرج برای ان حضرت یک اموری را می خواهیم. ولی و حافظ بودن خدا برای ایشان که یک ولایت و حفظ خاصی است. «و قائدا و ناصرا» او را به عنوان رهبر تعیین کن و چشم برای او باش.

پس این حیات ایمانی توسط آن حضرت تحقق پیدا می کند و تا کنون در عالم محقق نشده.

«حتی تسکنه ارضک طوعا» و می خواهیم که حضرت در زمین سکونت و مسکن پیدا کند و این زمانی انجام می شود که زمین با رغبت ایشان را بپذیرد. که این آرامش بعد از تلاطم هایی خواهد بود. مراد از تلاطم درگیری های هوای نفسانی است و باید این درگیری ها به سرچشمه حیات یعنی امام بخورد تا آرام شود.

این است کشتی نجات. لذا در دعای افتتاح می خوانیم خدایا ولی خودت را برسان تا تو را بندگی کند و شرکی به تو نداشته باشد. یعنی وجودشان زدودن مراتب شرک است که تا ظهور حضرت این شرک ها هست. جایگاه حضرت حجت انقدری مهم است که بخاطر آن هدفی که خدای متعال آن هدف را به خاطر ایشان تحقق می بخشد. یعنی عبودیت در سرتاسر عالم. اگر در برابر دین الهی تسلیم نباشد این شرک است که تسلیم در بعض باشد یا در بعض عمل کند همه اینها مراتب شرک است

آن چیزی که اولیاء الهی مامور به تحققش بودند این است ک حاکمیت خدا در عالم به پا شود.

در ادامه این مجلس پر برکت نیز مادحین اهل بیت علیهم السلام به نوحه‌سرایی بر مصائب حضرت سیدالشهداء و اولاد و اصحاب ایشان به ویژه وجود مبارک حضرت علی اکبر علیه السلام پرداختند.

برای مشاهده تصاویر بیشتر به آلبوم تصاویر سایت مراجعه کنید.

.

سخنرانی / حضرت آیت الله تحریری
روضه / طلبه ارجمند رامین ایزدی
زمینه / حجت الاسلام معصومی
واحد / حجت الاسلام ضیاییان
واحد۲ / حجت الاسلام ضیاییان
شور / طلبه ارجمند امیرحسین مینایی

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.