حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

سه شنبه, ۲۷ مهر , ۱۴۰۰ 13 ربيع أول 1443 Tuesday, 19 October , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 2087×

ظهور غیرت دینیِ روحانیت و مردمان انقلابی شهر قم

شناسه : 11853 20 دی 1399 - 11:43 199 بازدید ارسال توسط : منبع : خبرگزاری حوزه

یوم الله ۱۹ دی ماه سال ۵۶ مردم استان قم بیشتر از هر چیز ظهور غیرت دینیِ روحانیت و مردمان انقلابی شهر کریمه اهل بیت (علیهم السلام) است که بی تردید در تاریخ غیرت ملت ایران، ماندگار و الهام بخش بوده است. اگرچه ۴۳ سال از قیام مردمی ۱۹ دی ماه در شهر قم می […]

پ
پ

یوم الله ۱۹ دی ماه سال ۵۶ مردم استان قم بیشتر از هر چیز ظهور غیرت دینیِ روحانیت و مردمان انقلابی شهر کریمه اهل بیت (علیهم السلام) است که بی تردید در تاریخ غیرت ملت ایران، ماندگار و الهام بخش بوده است.

اگرچه ۴۳ سال از قیام مردمی ۱۹ دی ماه در شهر قم می گذرد، اما هم‌اکنون هم هستند اشخاصی که در میان ما که کاملا حوادث آن روزِ به‌یادماندنی در سال ۵۶ را در ذهن دارند و اگر پای سخنان آن ها بنشینیم، از رشادت و شجاعت انقلابی مردم و روحانیونی کلام به میان می آورند که واقعاً در سخت‌ترین روزهای حکومت رژیم سفاک پهلوی، پرچمدار آگاهی و بصیرت افزایی بودند.

به همین علت است که معتقد هستیم نوزده دی یوم الله است، همان گونه که ۲۹ بهمن سال ۵۶ (قیام مردم شهر تبریز در چهلم شهدای شهر قم)، ۲۲ بهمن سال ۵۷، ۱۲ فروردین سال ۵۸، ۳ خردادماه سال ۶۰ و ۹ دی سال ۸۸، این گونه هستند، زیرا که در این روزها، ملتی با اراده و مصمم به یاد خدا و در راه زنده کردن ارزش های اسلامی، بر علیه طاغوت و همه دار و دسته های شیطانی دنیا شوریده و با اهدای خون خویش، مُهر تاییدی بر دفتر حق طلبی و زدند.

با این دیدگاه، ۱۹ دی سال ۵۶، یادآور حماسه عظیم و با شکوه مردم شهر قم است که با شجاعت برخاسته از اعتقادات عمیق دینی توانستند در ظلمت استبداد، روزنه هایی امید‌بخش به سوی انقلاب اسلامی باز‌کنند و برای همیشه در تاریخ غیرت ورزی مردم این منطقه، الگویی ماندگار شوند.

واقعاً این قیام مردمی، زمینه ساز آن شد که به کمک الهی و به برکت خون شهدا و البته در سایه ی تدبیر امام خمینی(رحمه الله علیه)، طومار دو هزار و پانصد ساله حکومت شاهنشاهی در زمان کوتاهی بر‌چیده شود.

به تعبیر رهبری معظم، قیام نوزده دی مردم شهر قم، نقطه‌ی عطف تاریخی را ایجاد کرد که هیچ موقع در تاریخ ملت ایران فراموش نخواهد شد، چه آن که به تعبیر ایشان، “قم همان جایی است که سرچشمه‌ای شد برای یک شط جوشان حرکت و مقدمه‌ای شد برای آن دریای متلاطم انقلاب که کار کوچکی نبود. قم شهر انقلاب است، مرکز انقلاب است، مادر انقلاب است.

“آری، شهر قم به برکت قیام ماندگار و البته با توجه به گذشته ای چون ۱۵ خرداد، شهر خون و قیام لقب گرفت؛ شهری که به تعبیر رسای رهبری “یک ذخیره الهی برای اسلام بوده است”.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.