حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

یکشنبه, ۲۳ خرداد , ۱۴۰۰ 4 ذو القعدة 1442 Sunday, 13 June , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1940×

روش امام سجاد (علیه السلام) برای تربیت و رشد طلبه و عالم

شناسه : 11178 06 دی 1399 - 12:11 76 بازدید ارسال توسط : منبع : خبرگزاری حوزه

رئیس بنیاد صحیفه سجادیه کشور بیان کرد: یکی از راهکار هایی که امام زین العابدین (علیه السلام) برای ترویج و گسترش اسلام ناب از آن بهروری کردند این بود که بیش از ۵۰ هزار غلام و برده خریداری نمودند، آن‌ها را آموزش دادند و آزاد کردند و به جهان فرستادند. حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالعلی پوراکبر، […]

پ
پ

رئیس بنیاد صحیفه سجادیه کشور بیان کرد: یکی از راهکار هایی که امام زین العابدین (علیه السلام) برای ترویج و گسترش اسلام ناب از آن بهروری کردند این بود که بیش از ۵۰ هزار غلام و برده خریداری نمودند، آن‌ها را آموزش دادند و آزاد کردند و به جهان فرستادند.

حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالعلی پوراکبر، رئیس بنیاد صحیفه سجادیه کشور، در جلسه ای با طلاب و مسئولان حوزه های علمیه خراسان شمالی، به توضیح جایگاه امام زین العابدین (علیه السلام) در حوزه تعلیم و تربیت شاگردان و عالمان پرداخت.

وی افزود: امام صادق (ع) می‌فرمایند وقتی که امام زین العابدین (علیه السلام) به شهر مکه رفتند و تعلیم و تربیت شاگردان را شروع کردند، جمعیت زیادی آمدند و تعداد شاگردان بیشتر شد و تعداد متقاضیان تعلیم و تربیت تا حدی بالا رفت که به حدود هزار قاری رسید؛ به‌ طوری که در زمان حضور ایشان در مکه، هزاران قاری نیز همراه امام زین العابدین (علیه السلام) حضور داشتند.

رئیس بنیاد صحیفه سجادیه کشور عنوان کرد: امام زین العابدین (علیه السلام) وقتی این فعالیت ها را انجام دادند که محدودیت‌هایی نیز برای ایشان داشت و اینکه چگونه توانستند این‌همه فعلیت ها را انجام بدهند، خود از مسائل شگرف تاریخ است.

وی تصریح کرد: سید عبدالحسین شرف‌الدین موسوی عاملی مجتهد شیعه و مدافع تقریب مذاهب اسلامی در کتاب المراجعات مطلبی دارد که خیلی جذاب است، المُراجعات کتابی درباره اثبات حقانیت شیعه و امامت بلافصل امیر المومنین (علیه السلام) بعد از پیغمبر اکرم است و این کتاب مجموعه نامه‌های مبادله شده میان سید عبدالحسین شرف‌الدین از عالمان شیعه در کشور لبنان و شیخ سلیم البشری از عالمان اهل سنت در کشور مصر می باشد.

حجت‌الاسلام و المسلمین پوراکبر افزود: سید شرف‌الدین در مکاتبه‌ای که با آن عالم سنی دارد می‌نویسد مسلمین پس حادثه کربلا به سمت امام سجاد (علیه السلام) پناهنده شدند و از علوم و معارف امام بهره جستند و پس از امام زین العابدین (علیه السلام) به امام باقر (علیه السلام) و سپس به امام صادق (علیه السلام) پناه بردند.

وی خاطرنشان کرد: این یعنی پایه‌گذار مکتب امام باقر (علیه السلام) و امام صادق (علیه السلام)، امام زین العابدین (علیه السلام) بود که هزاران تألیف و کتابت را انجام داده‌اند که قابل شمارش نیستند و ۴۰۰۰ شاگرد تربیت کرده‌اند و رشد دادند و تعداد تألیفات ایشان به ۱۰ هزار تألیف می‌رسد.

حجت‌الاسلام پوراکبر در پایان اضافه کردند: یکی از راهکارهایی که امام زین العابدین (علیه السلام) از آن برای ترویج اسلام ناب بهره بردند، این بود که بیش از ۵۰ هزار برده خریداری کردند، آن‌ها را آموزش و رشد دادند و سپس آن‌ها را به جهان اسلام فرستادند، در حال حاضر کدام دانشگاه و استاد پیدا می‌شود که در خانه خودش ۵۰ هزار دانشجو تربیت کنند و به دنیا بفرستند؛ بر این مبنا همه ما باید تلاش کنیم سبک و سیره این امام عزیز را اسوه خود قرار داده و در این طریق حرکت کنیم.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.