حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

چهارشنبه, ۱۳ مرداد , ۱۴۰۰ 26 ذو الحجة 1442 Wednesday, 4 August , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 2019×

بررسی و تحلیل چرایی عدم کتابت کتب توسط امام صادق(علیه السلام)

شناسه : 11147 03 دی 1399 - 10:13 660 بازدید ارسال توسط : منبع : خبرگزاری حوزه

یکی از علل بسزا در عدم عدم کتابت کتب توسط امام صادق(علیه السلام)، خفقان و فشار سیاسی در زمان این بزرگوار است. نگارش کتاب، بهانه و سندی زنده و پویا برای حاکمان فاجر، برای آزار بیشتر به شیعیان ‌بود. در شماره ۱۷ فصلنامه علمی ـ تخصصی «پاسخ» مرکز مطالعات و پاسخ‌گویی به شبهات حوزه های […]

پ
پ

یکی از علل بسزا در عدم عدم کتابت کتب توسط امام صادق(علیه السلام)، خفقان و فشار سیاسی در زمان این بزرگوار است. نگارش کتاب، بهانه و سندی زنده و پویا برای حاکمان فاجر، برای آزار بیشتر به شیعیان ‌بود.

در شماره ۱۷ فصلنامه علمی ـ تخصصی «پاسخ» مرکز مطالعات و پاسخ‌گویی به شبهات حوزه های علمیه که بر مبنای سیاست پاسخ ‌دهی به شبهات موجود در فضای جامعه در راستای بهروری اهل مطالعه و فکر منتشر می شود، یادداشتی به قلم محمود امیریان و فاطمه برمر با عنوان «بررسی و تحلیل چرایی عدم نگارش کتاب توسط امام صادق(علیه السلام)» منتشر شده که به شرح ذیل است:

یکی از شبهات و اشکالاتی که در مورد امام صادق (علیه السلام) ایجاد شده است، عدم علم و آگاهی حضرت، به جهت عدم کتابت است و همین مسئله، سببی برای اشکال به تمام روایات صادره از سوی این امام (علیه السلام) شده است. البته یکی از طرق کسب معرفت، بهروری از نقل و روایات در معرف و علوم دینی است که به مقدار اعتبار آن، دارای ارزش فکری و معرفتی است.

به همین دلیل از یک طرف، انکار تمامی روایات، باعث نابودی علوم متعددی مانند تاریخ، علوم قرآن، تفسیر و حدیث می‌شود و از طرفی دیگر، با ادله متقن و برهانی علم الهی و لدنی امام (علیه السلام) به حد اثبات رسیده است.

از این رو با فرض قبول عدم کتابت، توسط امام صادق(علیه السلام) این مسئله ضرورتاً به معنای عدم علم و آگاهی حضرت(علیه السلام) نمی باشد، علاوه بر آنکه باید سبب این عدم کتابت را واکاوی کرد. یکی از علل اصلی در عدم کتابت کتاب توسط امام صادق (علیه السلام)، خفقان و فشار سیاسی در زمان آن بزرگوار بوده. کتابت کتاب، بهانه و سندی روشنی برای حاکمان فاجر، برای آزار بیشتر شیعیان ‌بود.

وجود متعلمان بسیار، که هر یک صاحب کتاب یا کتاب‌های متعدد علمی و اعتقادی هستند، بهترین سند و دلیل برای اثبات علم استاد محسوب می شود.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.