حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

سه شنبه, ۲۷ مهر , ۱۴۰۰ 13 ربيع أول 1443 Tuesday, 19 October , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 2087×
در حوزه علمیه فخریه مروی برگزار شد؛

نشست فقه سیاسی شیعه برگزار شد

شناسه : 14610 01 تیر 1400 - 15:35 322 بازدید ارسال توسط : منبع : روابط‌عمومی‌واحد‌رسانه‌حوزه‌علمیه‌فخریه‌مروی

به گزارش روابط عمومی واحد رسانه حوزه علمیه فخریه مروی، نشست فقه سیاسی شیعه از سلسله نشست های گفتمان علمی انقلاب اسلامی، در محلّ نمایشگاه گفتمان انقلاب اسلامی در مجموعه حوزه علمیه فخریه مروی برگزار شد. این مراسم که در مسجد شمالی سپهسالار قدیم برگزار شد، با حضور جمعی از طلّاب و اساتید حوزه ‌های […]

پ
پ

به گزارش روابط عمومی واحد رسانه حوزه علمیه فخریه مروی، نشست فقه سیاسی شیعه از سلسله نشست های گفتمان علمی انقلاب اسلامی، در محلّ نمایشگاه گفتمان انقلاب اسلامی در مجموعه حوزه علمیه فخریه مروی برگزار شد.

این مراسم که در مسجد شمالی سپهسالار قدیم برگزار شد، با حضور جمعی از طلّاب و اساتید حوزه ‌های علمیه و سخنرانی حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر سیّد کاظم سیّدباقری با محوریت کتاب “فقه سیاسی شیعه، ساز و کارهای تحول در دوران معاصر” همراه بود.
این عضو پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در ابتدا با بیان تعریف فقه سیاسی گفت: فقه سیاسی به معنی عرضه مسائل سیاسی بر فقه است و ناظر به رابطه میان دولت‌های اسلامی و شهروندان و سازمان‌های بین‌المللی می‌باشد و در حقیقت ابزاری برای سنجش عمل سیاسی مکلّفین است.

وی در ادامه درباره تاریخچه فقه سیاسی افزود: فقه سیاسی در کنار اصل فقه رشد کرده امّا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران با سرعت قابل توجّهی رو به تکامل پیش رفته است.

حجت‌الاسلام سیدباقری با تأکید بر تعامل اسلام و سیاست خاطرنشان کرد: با آنکه سیاست امری متغیّر است و احوال گوناگونی دارد و اسلام دارای جوهر ثابت است، امّا این دو بر مبنای اجتهاد و بصورت روشمند با یکدیگر همخوانی دارند و تطبیق داده می‌شوند و به این‌صورت، فقه شیعه همچنان به‌روز می‌شود. همچنین پیرامون این موضوع علمائی چون علّامه طباطبائی و شهید مطهّری مباحث گوناگونی را مطرح کرده‌اند که قابل تأمّل است و دغدغه‌مندی ایشان را نسبت به این موضوع می‌رساند.

مؤلّف کتاب “فقه سیاسی شیعه، ساز و کارهای تحول در دوران معاصر” در پایان ضمن تشکّر از برگزارکنندگان این نشست به سؤالات حضّار پاسخ داد و با ایشان به گفت‌گو پرداخت.

گفتنی است این مراسم به صورت برخط از طریق سامانه‌های اینترنتی پخش شد و در دسترس علاقمندان قرار گرفت.

.

مطالب مرتبط:

تصاویر نشست علمی فقه سیاسی شیعه – حوزه علمیه فخریه مروی ۱۴۰۰/۰۳/۳۱

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.