حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

چهارشنبه, ۱۳ مرداد , ۱۴۰۰ 26 ذو الحجة 1442 Wednesday, 4 August , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 2016×
در حوزه علمیه فخریه مروی برگزار شد؛

آیین رونمایی از کتاب “خُمس”

شناسه : 14342 18 خرداد 1400 - 16:59 134 بازدید ارسال توسط : منبع : روابط‌عمومی‌واحد‌رسانه‌حوزه‌علمیه‌فخریه‌مروی

به گزارش روابط عمومی واحد رسانه حوزه علمیه فخریه مروی، آیین رونمایی از کتاب “خُمس” با موضوع خمس درآمد‌ها و مال حلال مخلوط به حرام، اثر حجّت‌الاسلام و المسلمین علیرضا کریمی، از اساتید حوزه علمیه فخریه مروی برگزار شد. در این مراسم که در مسجد شمالی سپهسالار قدیم برگزار شد، تولیت حوزه علمیه فخریه مروی، […]

پ
پ

به گزارش روابط عمومی واحد رسانه حوزه علمیه فخریه مروی، آیین رونمایی از کتاب “خُمس” با موضوع خمس درآمد‌ها و مال حلال مخلوط به حرام، اثر حجّت‌الاسلام و المسلمین علیرضا کریمی، از اساتید حوزه علمیه فخریه مروی برگزار شد.

در این مراسم که در مسجد شمالی سپهسالار قدیم برگزار شد، تولیت حوزه علمیه فخریه مروی، آیت‌الله محمّدباقر تحریری دامت‌برکاته و تعدادی از اساتید و طلّاب این حوزه علمیه حضور داشتند.

در ابتدای این مراسم، رونمایی از کتاب “خُمس” توسّط آیت‌الله تحریری دامت‌برکاته انجام شد و ایشان ضمن ابراز خرسندی از انتشار این اثر و نیاز به تألیف چنین آثاری خطاب به حجّت‌الاسلام و المسلمین علیرضا کریمی فرمودند: « شَکَرَ الله سَعیَکم ».

همچنین در ادامه، مؤلّف این کتاب، حجّت‌الاسلام و المسلمین کریمی به سخنرانی پرداخت و به مناسبت رحلت فقیه اهل‌بیتعلیهم‌السلام، آیت‌الله شریعتمداری، برخی از خصوصیات ایشان را بیان کرد.

وی با اشاره به تعمیق ایشان در مسائل فقهی و التزام به آن گفت: آیت‌الله شریعتمداری رضوان الله علیه همواره در درس‌های خود به عمق مطالب می‌پرداختند و حتّی در یک دوره احساس کردند که به صورت بایسته و شایسته به تعمیق در مباحث اصولی و فقهی نپرداخته‌اند و همین باعث شد که مباحث دیگر را رها کنند و مجدّداً به تدبّر و دقّت در فقه و اصول بپردازند و خود را ممحّض در آن نمایند.

حجّت‌الاسلام و المسلمین کریمی در ادامه افزود: ایشان در زمینه تفسیر قرآن و همچنین شرح نهج‌البلاغه هم فعالیت داشتند و حتّی بعضی از مجلّدات تفسیر المیزان هم به تصحیح ایشان رسیده است. آیت الله شریعتمداری رضوان الله علیه مقیّد بودند که جلسات درس خود را با تفسیر آیه‌ای از قرآن یا فراضی از نهج‌البلاغه شروع کنند.

این استاد حوزه علمیه فخریه مروی درباره ارادت ایشان به اهل بیت علیهم‌السلام گفت: آیت الله شریعتمداری رضوان الله علیه هر ماه با قطار عازم مشهد می‌شدند و به زیارت امام رضا علیه السلام التزام و تقیّد داشتند مگر آن وقت‌هایی که عذری در کار بود و ایشان نمی‌توانستند به زیارت مشرّف شوند.

حجّت‌الاسلام و المسلمین علیرضا کریمی در بخش دیگری از سخنان خود توضیحاتی پیرامون کتاب “خمس” ارائه داد و به تشریح بخش‌های مختلف این اثر پرداخت.

وی با بیان اینکه این کتاب بر اساس دو مبنای معروف نزد فقها تألیف شده است افزود: دومبنا در تعلّق خمس وجود دارد، یکی اینکه فقط درآمدهای کسبی مشمول خمس هستند و دیگری اینکه مطلق فایده (اعمّ از درآمد کسبی و غیر کسبی) خمس دارد. مبنای اول مربوط به مقام معظّم رهبری و آیت‌الله نوری همدانی می‌باشد و بقیه مراجع ماند آیت‌الله سیستانی مبنای دوم را اختیار کردند.

با توجه به مبنای اول هدیه، مهریه، ارث، وقف، جایزه، پاداش، یارانه، دیه و مستمری شوهر که بعد از فوت به همسر یا فرزندانش داده می‌شود مشمول خمس نمی‌شود ولی اگر مطابق با مبنای دیگر پیش برویم به همه این‌ها خمس تعلق میگرد.

حجّت‌الاسلام و المسلمین کریمی در پایان ضمن تشکّر از آیت‌الله تحریری دامت‌برکاته و حاضرین در جلسه، از درگاه خداوند متعال علوّ درجات برای آیت‌الله شریعتمداری رضوان‌الله علیه، و دوام توفیقات را برای حاضرین خواستار شد.

.

مطالب مرتبط:

تصاویر آیین رونمایی از کتاب “خمس” ۱۴۰۰/۰۳/۱۸

نشست علمی رونمایی از کتاب احکام “خمس” استاد کریمی ۱۴۰۰/۰۳/۱۸

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.