حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

سه شنبه, ۲۷ مهر , ۱۴۰۰ 13 ربيع أول 1443 Tuesday, 19 October , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 2087×
توسط حوزه علمیه فخریه مروی انجام شد:

تشکیل گروه علمی-تخصصی معقول و حمایت تولیت معظم از فعالیت های این گروه

شناسه : 8025 12 مهر 1399 - 15:33 451 بازدید ارسال توسط :

پیرو منویات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) بنابر احیاء حوزه علمیه فخریه مروی به عنوان یک پایگاه فقه و فلسفه و تاکید تولیت معظم بر تعمیق فضای علمی و ایجاد گروه های علمی-تخصصی، حوزه علمیه مروی اقدام به تشکیل گروه علمی معقول (عرفان، فلسفه و کلام) کرد. مدیریت محترم حوزه علمیه فخریه مروی پس از اقدامات […]

پ
پ

پیرو منویات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) بنابر احیاء حوزه علمیه فخریه مروی به عنوان یک پایگاه فقه و فلسفه و تاکید تولیت معظم بر تعمیق فضای علمی و ایجاد گروه های علمی-تخصصی، حوزه علمیه مروی اقدام به تشکیل گروه علمی معقول (عرفان، فلسفه و کلام) کرد.

مدیریت محترم حوزه علمیه فخریه مروی پس از اقدامات مذکور و پیگیری های لارم، طی نامه ای ضمن ارائه گزارش اجمالی، درخواست تایید و حمایت جهت پیشرفت و پیشبرد اهداف مجموعه به تولیت معظم ابراز داشتند.

متن نامه به شرح زیر می باشد:

حضرت آیت الله تحریری (دامت برکاته)

تولیت محترم حوزه علمیه مروی و توابع

بعد التحیه و السلام

چنانچه مستحضر هستید، معارف عقلی و نگاه عقلانی از زمره موهبت های گرانسنگ خداوند متعال بر بشریت و امتیازات برجسته دین مبین اسلام است و در مکتب تشیع به عنوان رکن رکین خیمه مذهب جعفری(علیه السلام) محسوب می شود و از این رو استحکام معارف عقلی و محکم سازی آن از یک سو و تعمیق حقائق کتاب و سنت، و همچنین ترویج و تبلیغ عقلانیت دینی از سوی دیگر مجموعه ای است که وظیفه اصلی حوزه های علمیه را رقم می زند، که تحقق این مهم با توجه به سیاست های شورای عالی حوزه های علمیه کشور و ظرفیت عظیم حوزه علمیه مروی که در گذران این دو قرن اخیر مهد طلایی این علوم بوده است رقم می خورد، و به همین علت در حکم انتصاب حضرتعالی، مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) اشاره دارند که این حوزه مهد فقه و فلسفه است.

لذا پس از فرمایش حضرتعالی مبنی بر تعمیق علوم و راه اندازی گروه های علمی تخصصی، حوزه علمیه مروی با تشکیل گروه علمی علوم عقلی عرفان، فلسفه و کلام بررسی هایی را صورت داده و تعدادی از اساتید علوم معقول در یکسال گذشته تلاش برای فراهم کردن مقدمات تاسیس این گروه داشته اند و اموری را تصویب کردند که مختصرا أهم فعالیت ها به شرح ذیل می باشد:

۱- آسیب شناسی فضای ارائه علوم معقول در این حوزه و رسیدن به راهکار های مناسب.

۲- تشکیل جلسات متعدد جهت تنظیم آئین نامه داخلی و کارآمد و سند چشم انداز با اهداف کوتاه مدت و بلند مدت در پنج ساحت آموزشی، تبلیغی، تعاملات، کارگروه ها  و مجمع عمومی اساتید که به پیوست محضرتان تقدیم می گردد.

۳- اعضای حقیقی و حقوقی گروه علوم عقلی که جهت تایید، خدمت جنابعالی ارائه می شود عبارتند از:

اعضای حقیقی گروه اساتید محترم حجج اسلام آقایان: عبدالحسین توده فلاح، مجید فتحی، سیدمحمدرضا هاشمی طهرانی، سید مجید افضلی، رسول خسروی (دامت توفیقاتهم) و اعضای حقوقی شامل مدیر حوزه و معاونت آموزش می باشند.

۴- مدیر گروه بر اساس رای أکثریت، استاد محترم جناب حجت الاسلام و المسلمین هاشمی طهرانی و دبیر گروه بر اساس رای حدأکثری، استاد محترم جناب حجت الاسلام و المسلمین افضلی.

لذا تقاضا می گردد با توجه به دغدغه حضرتعالی نسبت به پویایی این حوزه در همه رشته ها خصوصا معارف عقلی ضمن تایید آیین نامه و سند چشم انداز و ساختار اعضای گروه، حمایت لازم جهت رسیدن به این اهداف را مبذول فرمایید.

مهدی عبدالهی
مدیر حوزه علمیه مروی و توابع

.

پاسخ تولیت معظم حضرت آیت الله تحریری(مدظله العالی):

بسمه تعالی

تشکیل این گروه و فعالیت های آن و بزرگواران آن مورد تایید اینجانب می باشد.

محمدباقر تحریری

.

تصویر نامه و جواب تولیت معظم

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.