حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

پنج شنبه, ۲ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 11 رمضان 1442 Thursday, 22 April , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1801×

بیانیه ائمه جمعه شیعه و اهل سنت اردبیل به مناسبت هفته وحدت

شناسه : 8938 08 آبان 1399 - 12:16 109 بازدید ارسال توسط : منبع : خبرگزاری حوزه

در ایامی که قدرت مسلمان ‌ها رو به افول رفته و دشمنان تاریخی اسلام و مسلمین فرصت ‌های استثنائی جهت انتقام از امت مرحومه پیدا کرده‌اند، وحدت تنها راه برای مستاصل شدن دشمن و کشیدن دندان طمع او و برآوردن امت از حضیض ذلت است. نماینده ولی فقیه در استان و ائمه جمعه نمین، عنبران […]

پ
پ

در ایامی که قدرت مسلمان ‌ها رو به افول رفته و دشمنان تاریخی اسلام و مسلمین فرصت ‌های استثنائی جهت انتقام از امت مرحومه پیدا کرده‌اند، وحدت تنها راه برای مستاصل شدن دشمن و کشیدن دندان طمع او و برآوردن امت از حضیض ذلت است.

نماینده ولی فقیه در استان و ائمه جمعه نمین، عنبران و هشجین به مناسبت فرا رسیدن هفته وحدت بیانیه مشترکی ارسال کردند.

متن این بیانیه بدین شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

قال الله تعالی: «وَاعتَصِموا بِحَبلِ اللَّهِ جَمیعًا وَلا تَفَرَّقوا»

و قال تعالی: «وَلَا تَکُونُوا مِنَ الْمُشْرِکِینَ مِنَ الَّذِینَ فَرَّقُوا دِینَهُمْ»

و قال تعالی: «أَنْ أَقِیمُوا الدِّینَ وَلَا تَتَفَرَّقُوا فِیهِ»

و قال تعالی حکایۀً عن الشیطان: «وَعَدْتُکُمْ فَأَخْلَفْتُکُمْ»

و قال تعالی: «إِنَّ فِرْعَوْنَ عَلَا فِی الْأَرْضِ وَجَعَلَ أَهْلَهَا شیَعًا»

یکی از اقدامات بسیار نورانی و پربرکت انقلاب اسلامی که ناشی از افکار آسمانی و ارزشمند حضرت امام است تأسیس هفته وحدت و دعوت امت به وحدت و اتحاد و تمرکز بر مشترکات بین مذاهب اسلامی و جلوگیری از خونریزی و تبدّل امت به آحاد متفرق است.

در روزگاری که قدرت مسلمان‌ها رو به افول رفته و دشمنان تاریخی اسلام و مسلمان‌ها فرصت‌های استثنائی برای انتقام از امت مرحومه پیدا کرده‌اند وحدت تنها راه برای استیصال دشمن و کشیدن دندان طمع او و برآوردن امت از حضیض ذلت است.

آنچه امروز به‌عنوان تطبیع (تطمیع) و عادی‌سازی روابط دولت‌های به‌ظاهر اسلامی با اسرائیل با دستور شیطان بزرگ اتفاق می‌افتد علاوه بر این‌که درد بسیار جانکاه و ذلت بسیار ویرانگر برای امت اسلامی است، پیام بسیار بزرگی برای امت دارد و آن این‌که اگر امت وحدت نداشته باشد مثل برف آب می شود، همچون خاک ذلیل می گردد، به سان برده‌ها به زنجیر کشیده می‌شود، مثل اسیران مسلوب الاراده و چون مجرمین سرافکنده خواهد ماند، خاک، هیبت، حاکمیت ملی، استقلال، و فرزندان خود را از دست خواهد داد و جز آه و حسرت به دست نخواهد آورد.

حالت اسف‌انگیز امروز امت مصداق بزرگ پیشگویی حضرت ختمی‌مرتبت است که فرمودند: «روزگاری می‌آید که امت‌ها بر سر امت من می‌ریزند هم چنان‌که گرسنه‌ها بر سر بشقاب غذا می‌ریزند.» (یُوشِکُ الاُمم تَداعی عَلَیْکُمْ تَداعِیَ الأکَلَهِ علی قَصْعَتِها) عقل و منطق قبل از شرع انور و شرع حنیف حکم می‌کند که در چنین حالتی وحدت اکسیر اعظم است و هرگونه ایجاد اختلاف و اهانت به رموز و بزرگان مذاهب گناهی است که نه بخششی برای آن ممکن است و نه گناهی بالاتر از آن متصوّر.

ما در حساس‌ترین برهه سرنوشت امت اسلامی از عقلای امت می‌خواهیم به شواذ طرفین و متطرفین و جُهّال مذاهب مخصوصا به وهابیت ناپاک و شیعه انگلیسی و متعصبین تاریک‌اندیش بی‌خبر از روح آیات کتاب آسمانی و سنت نبوی و سیره ائمه اطهار مجال تنفس و جولان ندهند و سرمایه‌گذاری‌های عظیمی را که در باب ایجاد اختلاف توسط استکبار جهانی، صهیونیسم بین‌الملل، انگلیس مکار و آل سعود صورت گرفته خنثی و به هباء منثور تبدیل نمایند.

تصویر حقانیت یک مذهب قطعاً ملازم با اهانت و فحاشی و سبّ و ناسزا به بزرگان مذهب دیگر نیست جایی که امیرالمؤمنین(علیه السلام) در جنگ صفین با جمله نورانی «انّی أکره أن تکونوا سبّابین» از سب معاویه جلوگیری می‌کند و دستور می‌دهد به‌جای فحش و ناسزا مَساوی و اشتباهات او تذکر داده شود تکلیف شیعیان او کاملاً روشن است و هر کس از این دایره خارج شود باید برای خود اردویی غیر از اردوی امیرالمؤمنین جستجو کند.

استان اردبیل همیشه در باب وحدت پیش‌قدم و الگو بوده و یقین داریم که مثل همیشه الگو خواهد بود. در آستانه هفته وحدت به خاطر ویروس منحوس کرونا با اجتناب از تشکیل اجتماعات با حقیقت قرآن و روح آسمانی رسول خدا و ارواح علوی ائمه اطهار پیمان می‌بندیم که همیشه در دایره مصالح کلان امت اسلامی که در وحدت متجلی است حضورداشته باشیم.

به روح بلند حضرت امام و شهدا درود می‌فرستیم و خاضعانه بر دستان مبارک رهبر عظیم‌الشأن عالم اسلام حضرت آیه الله العظمی امام خامنه‌ای که خود از منادیان بزرگ وحدت اسلامی و خاری بزرگ در چشم اهل اختلاف است بوسه می‌زنیم.

نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه اردبیل

سید حسن عاملی

امام‌جمعه اهل سنت هشجین

حکمت الله رمضانی

امام‌جمعه اهل سنت عنبران

یاور مرادی

امام‌جمعه نمین

صفر یوسف زاده

امام‌جمعه هشجین

علی صفابخش

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.