حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

چهارشنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۰ 7 ذو القعدة 1442 Wednesday, 16 June , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1951×

ایجاد فرح در جامعه با انفاق و ایثار

شناسه : 12745 29 فروردین 1400 - 12:27 73 بازدید ارسال توسط : منبع : رسا

به گزارش روابط عمومی واحد رسانه حوزه علمیه فخریه مروی به نقل از خبرگزاری رسا، حجت الاسلام والمسلمین حاج ابوالقاسم در جلسه تفسیر قران در حرم حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها با اشاره به ویژگی‌های دولت اسلامی در قرآن گفت: جامعه ای که از عنصر ایثار و از خود گذشتگی برخوردار باشد فضای فرح بخشی خواهد داشت […]

پ
پ

به گزارش روابط عمومی واحد رسانه حوزه علمیه فخریه مروی به نقل از خبرگزاری رسا، حجت الاسلام والمسلمین حاج ابوالقاسم در جلسه تفسیر قران در حرم حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها با اشاره به ویژگی‌های دولت اسلامی در قرآن گفت: جامعه ای که از عنصر ایثار و از خود گذشتگی برخوردار باشد فضای فرح بخشی خواهد داشت و زندگی در آن جامعه لذت بخش خواهد بود.

عضو مجلس خبرگان رهبری ضمن تاکید بر اهمیت انفاق گفت: خداوند در آیه ۲۶۵ سوره مبارکه بقره جامعه اهل انفاق را به باغی تشبیه می کند که سرسبز و خرم است و در مکان مرتفعی قرار دارد و باران خوبی هم به آن رسیده و به تبع میوه های خوب و فراوانی هم دارد و فضایی فرح بخش و زیبا خواهد داشت. از جمله آثار و برکات انفاق نجات از حرص و طمع و چشیدن طعم شیرین ایمان و همچنین از بین رفتن اختلاف طبقاتی است.

وی در ادامه بیان داشت: جامعه ای که از عنصر ایثار و از خود گذشتگی برخوردار باشد فضای فرح بخشی خواهد داشت و زندگی در آن جامعه لذت بخش خواهد بود.

عضو خبرگان رهبری گفت: فضای ایثار در سال های ابتدای انقلاب اسلامی ایجاد شده بود و برکاتی که به واسطه نهادی چون جهاد سازندگی در این خصوص در جامعه بوجود آمده بود اما این برکات در پیچ و خم نظامات دولتی نابود شد و روحیه بروکراتیک بر مردم تحمیل شد و البته این از نتایج فرهنگ غربی است و مربوط به یک دولت خاص هم نیست.

حجت الاسلام والمسلمین حاج ابوالقاسم ابراز داشت: خداوند انسان های اهل انفاق را به دانه ای تشبیه کرده است که رشد می کند و ۷۰۰ برابر می شود و در آیه ۲۶۵ سوره بقره جامعه اهل انفاق را به باغی تشبیه کرده است و یک جا فرموده است «کمثل الحبه» و در جای دیگر می فرماید «کمثل الجنه» و البته تفاوت در نیت ها است.

عضو خبرگان رهبری ادامه داد: گروه اول کسانی هستند که در راه خدا انجام وظیفه می کنند و گروه دوم کسانی که برای  تحصیل آن کار می کنند و روشن است که راه خدا مسیری گسترده تر از مسیر رضایت خداست.

استاد حوزه علمیه با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب بیان داشت: ایشان خطاب به برخی نهادهای حاکمیتی فرمودند: «در حکومت حق یک جای خالی برای کمک به محروم و سائل باقی می ماند شما بحمدالله بخش سازمانی این کار را به عهده گرفته اید البته اگر بخواهید این کار به سامان واقعی برسد باید کاری کنید که در مردم جوشش انفاق بوجود بیاید..» بنابراین یکی از وظایف دولت اسلامی برنامه ریزی برای احیای روحیه جهادی و ایثار و خدمت به هموطنان است.

وی گفت: خداوند متعال در آیه ۲۷۵ به بعد در  رابطه با یکی از معضلات اقتصادی امروز یعنی ربا سخن گفته و در این آیات ربا خواری را به جنگ با خدا تشبیه کرده است و خداوند به بندگان خود امر می کند تا از ربا دوری کنند و اگر کسی به این حکم تن ندهد باید با خدا اعلام جنگ کند.

حجت الاسلام والمسلمین حاج ابوالقاسم اظهار داشت: از آثار خطرناک ربا این است که فرهنگ کار مولد و مفید در جامعه از بین می رود و افراد جامعه نسبت به ثروت های باد آورده حریص می شوند.

عضو خبرگان رهبری گفت: در قرآن کریم خداوند توصیه کرده است تا کسانی که توان پرداخت به موقع بدهی خود را ندارند نه تنها مبلغ اضافه ای از آن ها گرفته نشود بلکه به آن ها مهلت داده شود.

استاد حوزه علمیه بیان داشت: دولت اسلامی موظف است تا زمینه اسلامی کردن نظام مالی و پولی کشور را فراهم کند و نباید اینگونه باشد که برخی از قطب های ثروت مانند بانک ها با ابزارهای مختلف روز به روز بر نقدینگی خود بیفزایند و تورم را بر اقشار مستضعف تحمیل کنند.

وی ادامه داد: بدهکارانی که توان بازپرداخت دیون حداقلی خود را ندارند مهلت پیدا کنند که قرآن فرمود: «وَإِنْ کَانَ ذُو عُسْرَهٍ فَنَظِرَهٌ إِلَى مَیْسَرَهٍ و اگرکسی که از او طلبکار هستید تنگدست شود به او مهلت دهید تا توانگر گردد و نباید چنین باشد که ابربدهکاران بانکی در حاشیه امن قرار گیرند اما خانه یک شخص مستضعف توسط سیستم بانکی برای بازپرداخت بدهی او مصادره شود.

حجت الاسلام والمسلمین حاج ابوالقاسم با اشاره سخن رهبر معظم انقلاب بر ضرورت حذف ربا از سیستم بانکی گفت: امروز با افتخار می گوییم که حوزه علمیه توانسته است مدل های خوبی را برای بانکداری طراحی کند به شرط آنکه گوش شنوایی در دولت وجود داشته باشد می توان بانک ها را از وضعیت کنونی رهانید.

عضو خبرگان رهبری افزود: در اصل ۴۹ قانون اساسی دولت موظف شده است ثروت هایی ناشی از ربا، غصب، رشوه، اختلاس و مانند آن را به صاحب حق رد کند و در صورت نامشخص بودن آن به بیت المال بدهد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.