حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

دوشنبه, ۲۴ خرداد , ۱۴۰۰ 5 ذو القعدة 1442 Monday, 14 June , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1945×

آداب زیارت معصومین

شناسه : 3516 21 مهر 1398 - 19:06 507 بازدید ارسال توسط :

قطعا جابر که از اصحاب پیامبر(ص) بود اربعین اول به زیارت آمده. ما از زبان پیامبر (ص) روایتی برای زیارت اربعین امام حسین (ع) نداریم. اما از عمل جابر این را استفاده می کنیم که امر مطلوبی است و زیارت نامه ای که جابر خوانده است بسیار با محتوی است. از امام صادق (ع) زیارت […]

پ
پ

قطعا جابر که از اصحاب پیامبر(ص) بود اربعین اول به زیارت آمده. ما از زبان پیامبر (ص) روایتی برای زیارت اربعین امام حسین (ع) نداریم. اما از عمل جابر این را استفاده می کنیم که امر مطلوبی است و زیارت نامه ای که جابر خوانده است بسیار با محتوی است. از امام صادق (ع) زیارت اربعین وارد شده است. ما دو زیارت در اربعین داریم که یکی از امام صادق (ع) و دیگری از جابر است.

خود اهل بیت (ع) هم اربعین به زیارت امام حسین (ع) آمده اند که این نشان دهنده ویژگی اربعین است.

مسئله زیارت اربعین در بین محبین اهل بیت (ع) رایج بوده، البته سفارش به پیاده رفتن زیارت مختص به اربعین نیست. کل زیارات امام حسین (ع) سفارش بر پیاده رفتن شده، که هر قدم چه فضایلی دارد.

اساسا پیاده رفتن برای زیارت ائمه (ع) فضایلی دارد که در روایات آمده است. گاهی بعضی عمل‌ها جنبه شعاریت پیدا می‌کند. در حال حاضر اربعین مخصوصا بعد از انقلاب، یک موضوعیتی پیدا کرده است، لذا از این عمل خوب، باید خوب استفاده کرد. شرایط استفاده خوب را هم برای افراد و هم برای جمع باید در نظر گرفت.
تک تک افراد برای اینکه به موهبت‌های معنوی زیارت نایل بشوند، مطلوب است آداب زیارت را مراعات کنند.
اولین ادب، معرفت به امام است.
دوم محتوی معرفت است؛ یعنی نحوه رابطه ما با امام چیست را درک کنیم.
سوم اینکه، این زیارت برای چه چیزی است؟ برای ابراز عنایت به امام و تحکیم رابطه بین ماموم و امام است که لازمه آن التزام به لوازم اعتقاد به امامت است که ماموم ابراز می‌کند من تحت فرمان شما هستم.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.