حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

چهارشنبه, ۷ آبان , ۱۳۹۹ 12 ربيع أول 1442 Wednesday, 28 October , 2020 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1178×
گزارش خبری؛

مراسم افتتاحیه سال تحصیلی ۱۴۰۰ – ۱۳۹۹ / حوزه علمیه فخریه مروی ۱۳۹۹/۰۶/۱۵ + تصاویر

شناسه : 7650 25 شهریور 1399 - 11:39 95 بازدید ارسال توسط :

مراسم افتتاحیه سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ در حوزه علمیه فخریه مروی با حضور اساتید، طلاب، مسئولان حوزه و خانوده محترم و معزز طلاب به کلام تولیت معظم حضرت آیت الله تحریری حفظه الله، مدیریت محترم مدرسه و معاونت محترم آموزش برگزار شد. مراسم افتتاحیه سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ در حوزه علمیه فخریه مروی با حضور اساتید، طلاب، […]

پ
پ

مراسم افتتاحیه سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ در حوزه علمیه فخریه مروی با حضور اساتید، طلاب، مسئولان حوزه و خانوده محترم و معزز طلاب به کلام تولیت معظم حضرت آیت الله تحریری حفظه الله، مدیریت محترم مدرسه و معاونت محترم آموزش برگزار شد.

مراسم افتتاحیه سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ در حوزه علمیه فخریه مروی با حضور اساتید، طلاب، مسئولان حوزه و خانوده محترم و معزز طلاب برقرار شد. در این مراسم در ابتدا آیاتی چند از قرآن کریم قرائت شد و پس از آن، صوتی از فرمایشات مقام معظم رهبری در رابطه با هدف حوزه و میزان اثر گذاری آن در جامعه پخش شد. در ادامه معاونت محترم آموزش این حوزه مقدسه توضیحاتی را در باب مسائل آموزشی سال آینده که سالی مهم و سخت با توجه به مسئله کروناست پرداختند.

مدیرت محترم مدرسه در ادامه جلسه مباحثی را در رابطه با کار تشکیلاتی در فضای حوزه و اثر گذاری آن در متن جامعه مطرح نمودند. پس از آن تولیت معظم حضرت آیت الله تحریری در رابطه با مناسبت شروع سال تحصیلی فرمودند:

حلول بازگشایی حوزه های علمیه اهل بیت علیهم السلام و همزمان بودن این بازگشایی با ایام حزن اهل بیت و امام زمان علیهم السلام با مصائب جد بزرگوارشان را تفال مبارکی می زنیم که ان شاءالله حرکت ما در راستای حرکت حیات بخش امام حسین علیه السلام باشد که ان شاءالله هست.

خدای متعال در قرآن کریم به مساله علم و زیاد شدن علم و رفتن در مسیر علم سفارشات متعددی فرموده است. علم همان آگاهی های از عالم آفرینش است. آگاهی ها از خودمان، از ارتباط وجودی مان با القم و ن که لحظه ای از این ارتباط وجودی هیچ موجودی از ذره ای ترین موجودات تا پهناورترین موجودات که آنها را درک نمی کنیم، خالی نیست. هیچ موجودی بالاخص انسان از آن اهداف بالا و بلند که حکیم المطلق که خدای متعال است، خلقت اش را بر آن قرار داده است، خالی نیست. آگاهی هایی از این قبیل امور که خدای متعال در این آیه شریفه کسانی که به علم و این آگاهی ها رسیدیند، درجات شان را مانند مومنین به خودش بالا می برد.

حرکت امام حسین علیه السلام بر همین اساس بود که نظام دینی، روند حرکت قرآن و نبی بزرگوار اسلام و آن کسانی که قرآن به ما بعنوان شاخص های انسان های حقیقی و کامل، انسان هایی که مظهر صفات جمال و جلال الهی هستند، به آن توجه داده اند و آن آگاهی از این اموری که گفته شد، این نظام اسامی از این مسیر به نوعی خارج شد.

امام حسین علیه السلام با حرکت شان عملا نشان دادند که مسیر ما باید در مسیر آگاهی و بصیرت و خارج شدن از جهالت و حیرت باشد.

انسان اگر خودشناسی واقعی نداشته باشد، مبدا شناسی و معاد شناسی و روش زندگی واقعی نداشته باشد و نشناسد زندگی واقعی چیست و چگونه محقق می شود، زندگی ای که در خور وجود انسان است و از سایر زندگی ها امتیاز بسیار بالایی دارد، از زندگی عموم انسان ها که در مسیر دین نیستند، اینها زندگی حیوانی است که آن قوای ادراکی خودشان را در مسیر درک واقعیات عالم قرار نداده اند. (لقد ذرانا لجهنم کثیرا من الجن و الانس…) عده ای به فرموده علی علیه السلام که فرمود الصوره صوره انسان و القلب قلب حیوان! عده ای شکل شان شکل انسانی است… این که مثلا چشم و سر در بالاست، برای این است که ما به بالا و عوالم غیبیه توجه کنیم. با پایمان روی زمین راه می رویم. اما حیونات سر شان پایین است و همه اش به زمین توجه دارند. همت شان رسیدن به علف است به هر صورت که باشد. این انسان در پرتو این علوم دینی که مقدمه برای رسیدن به تمدن اسلامی است که این روش زندگی در نقطه نقطه زندگی ما پیاده شود. در روابط خانوادگی، مدرسه ای، اقتصادی و… انسان متمدن کسی است که در پرتو اعتقاد به حق و دین حق که فقط حق از جانب خدا آمده است و آن باید پیاده شود و آن را پیاده کند، این تمدن اینگونه محقق می شود. اسلام بالاترین دین توحیدی را ابلاغ می کند و اساسا محور همه شریعت ها همین است (شرع لکم من الدین ما وصی به نوحا…).

ایشان در ادامه نیز در رابطه با حوزه علمیه مروی فرمودند:

مدرسه مروی شاید از اولین مدارس قدیمی تهران است که بانیان و متولیان با اخلاص بزرگی داشته است. بانی آن مرحوم خان مروی است که با اخلاص بسیار بالایی حدود دویست سال پیش بنیان گذاری کرده اند که بزرگان و حکما و عرفای بزرگی در این مدرسه حضور داشته اند. این مدرسه نقش خاص در امور اجتماعی و سیاسی در دوران گذشته، زمان قاجار داشته است. غرض این که باید ما همت مان بالا باشد و درس هایی که می خوانیم، نقطه نظرمان این باشد که در جایگاه های فرهنگی این انقلاب و جایگاه های اجرایی آن تاثیر خوب داشته باشیم که این معنا البته مستلزم این است که ما ا ن شاءالله با دو بال علم و عمل و تهذیب نفس حرکت کنیم. بزرگانی که نقش مثبت در انقلاب داشتند و دارند مانند مقام معظم رهبری با این دو بال حرکت کرده اند و همواره دغدغه شان این مساله بوده که ما در جهت تحصیل علم مجدانه حرکت کنیم و واقف این مدرسه در تلاش پیگیر طلاب شرط کرده است که طلبه باید ساعی باشد که اگر نباشد باید عذرش خواسته شود و این جزء وقف نامه است. همینطور یک برنامه تهذیبی داشته باشند که ما هر دو جنبه را لحاظ می کنیم در امتیاز دادن به عزیزانمان. هم سعی در تحصیل علم با مطالعه و بحث مستمر و شرکت در کلاس به انحائی که مسوولین فرمودن و التزام فی الجمله به مباحث اخلاقی.

ما باید نگاه و قیافه و لباس و رفتار و… همه باید نشان دهد که ما طلبه هستیم. ممکن است در معرض بدگویی دیگران باشیم اما به آنها توجه نکنیم.

توکل و استعانت، توسل مستمر به اهل بیت علیهم السلام باید داشته باشیم. تلاش معنوی و خودسازی چندین برابر تلاش بیشتر می خواهد تا تلاش علمی. عالمان زیادی داشتیم که در علوم بالا بودند اما اسمی از انها نیست چون نوعا در مسیر اخلاص نبودند. برخی عالم درباری بودند و بویی از عرفان نبرده بودند.

آن که مهم است تحصیل باورهای دینی است. ما باید این باورها و هدایت ها را بدست آوریم.

فرمودند عالمی که از علم اش سود ببرد از هفتاد هزار عابد بالاتر است. از آن طرف هم فرمودند که اهل جهنم از بوی بد عالمی که از علم خودش بهره نبره، ناله می کنند…

ما باید پیوند عقلانی و عاطفی با ائمه داشته باشیم. استمداد از اهل بیت علیهم السلام از شرایط موفقیت است.

خداوند ان شاءالله به همه ما توفیق کسب علم نافع و عمل صالح عنایت بفرماید. این دعای مرحوم آیت الله بهجت در آخر درس شان است.

در ادامه نیز مادحین اهل بیت به سوگواری بر عزای حسینی پرداختند و در انتهای این جلسه پر برکت، از افراد کوشا در زمینه علمی  در فضای تحصیلی مدرسه تقدیر به عمل آمد.

برای مشاهده تصاویر بیشتر به آلبوم تصاویر مراجعه نمایید.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.