حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

دوشنبه, ۱۱ اسفند , ۱۳۹۹ 18 رجب 1442 Monday, 1 March , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1731×

دستورالعمل سوگواری محرم در ۲دقیقه

شناسه : 6678 23 مرداد 1399 - 7:48 222 بازدید ارسال توسط : منبع : فارس

دبیرخانه کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مبارزه با کرونا، نکات و قوانین برپایی مجالس ماه محرم و صفر را اعلام نمود. جهت آسانی کار مذهبیون این نکات از سمت سازمان تبلیغات اسلامی در یک موشن‌گرافی انتشار یافت. دبیرخانه کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی سازمان ملی مبارزه با ویروس کرونا  نکات و قوانین برپایی […]

پ
پ

دبیرخانه کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مبارزه با کرونا، نکات و قوانین برپایی مجالس ماه محرم و صفر را اعلام نمود. جهت آسانی کار مذهبیون این نکات از سمت سازمان تبلیغات اسلامی در یک موشن‌گرافی انتشار یافت.

دبیرخانه کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی سازمان ملی مبارزه با ویروس کرونا  نکات و قوانین برپایی مجالس ماه محرم و صفر را اعلام نمود. جهت آسانی کار مذهبیون این نکات از سمت سازمان تبلیغات اسلامی در یک ویدئو موشن‌گرافی انتشار یافت.

موشن‌گرافی را می‌توانید در اینجا مشاهده نمایید:

در دستورالعمل گفته شده است:

مسئولیت اجرای این دستورات در مجالس سوگواری ماه محرم و صفر با سازمان تبلیغات اسلامی است که با تشکیل تیم برپایی مجالس سوگواری و یاری مسئولین هیئات‌، مداحان، وزارت بهداشت، نیروی انتظامی، سازمان بسیج مستضعفین، صدا و سیما، وزارت ورزش وجوانان، وزارت آموزش و پرورش،وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر اماکن مرتبط اجرایی می‌شود.

طبق این دستورات، مجالس سوگواری ماه محرم فقط در مکان های با فضای باز با مراعات فاصله اجتماعی یک ونیم متر از هر سمت و با تجمع حداقلی برپا می‌شود، زمان برپایی مجالس نیز باید دو ساعت بیشتر نباشد، دسته‌ رفتن هیئات و همچنین استفاده از طبل و سنج و وسایل مشابه با آن غیر قانونی است اما برپایی مجالس سینه زنی و زنجیرزنی البته با زنجیر شخصی در مکان مجالس و بدون جا به جایی مجاز خواهند بود.

وهمینطور استفاده دائمی از ماسک برای تمام عزاداران در مجالس سوگواری ماه محرم و صفر لازم است و فاصله گذاری اجتماعی حداقل یک ونیم متری در تمامی قسمت های این مجلس باید رعایت شود، ضمن اینکه عاقبت اندیشی‌های ضروری جهت برپایی مجالس جایگزین به طور غیر حضوری در اماکنی که توانایی برپایی مجالس حضوری نمی باشد باید اجراء شود.

طبق این نکات برپایی بعضی مجالس خاص مانند یوم العباس در شهر زنجان، آیین هرساله ی نخل‌گردانی در یزد، آیین تشت گذاری اردبیل، رسم شیرخوارگان، قالیشوران اصفهان و… به علت جمع نشدن، و عدم انباشته شدن و نقل مکان و لزوم جلوگیری از گسترش و واگیری بیماری غیر مجاز است و این مجلس صرفا باید در مکان ها و فضاهایی که دارای مجوز سازمان تبلیغات اسلامی ان، برپا شود. برپایی نماز جماعت در مساجد حداکثر به مدت یک ساعت در مکان های سرپوشیده دارای شروط بهداشتی و تهویه با یک چهارم اندازه و مراعات کردن فاصله‌گذاری اجتماعی حداقل یک ونیم متر از هر سمت و استفاده از ماسک و همراه داشتن وسایل شخصی بی اشکال است.

جهت بزرگ نمایی بر روی تصویر کلیک کنید

در رابطه با نذری ها در نکات دستوری ماه محرم آمده است:

هرنوع ضیافت در زمان برپایی مجلس سوگواری غیر قانونی خواهد بود و نذری ها فقط بایستی به صورت مواد غذایی خشک یا خام پخش گردد و برگزاری هرگونه ایستگاه پخش نذری و چای در تمامی استان‌ها و شهرستان‌ها غیرقانونی خواهد بود.

وظیفه بررسی اعمال این نکات با سازمان تبلیغات اسلامی خواهد بود و در صورت خلاف در مرتبه اول به  حسینیه‌ها، مساجد، هیئت ها و مداحان تذکر کتبی داده می‌شود و در صورت تکرار خلاف متوقف نمودن ارائه فعالیت های همگانی، یارانه‌ای و حمایت اجراء خواهد شد و در مرتبه سوم مجوز به مدت ۶ ماه متوقف و شخص خاطی به مراجع قضایی معرفی خواهد شد. در این نکات دستوری وظیفه هر کدام از دستگاه‌های مرتبط تعیین شده و از رسانه‌ها خواستاریم که سفارش های بهداشتی حکایت کننده بر مراعات اصول جلوگیری از ابتلا به بیماری را منتشر کنند و مفاهیم ضروری را به طریقه های متفاوت جهت آموزش عمومی به قصد مراعات اصول بهداشتی انجام دهند و از منتشر نمودن موضوعات منحرف کننده ،پر حاشیه، جناحی، اختلافی و مطالبی با هویت های نامشخص اجتناب کنند. برنامه ریزی و رونق دادن به الگوهای نو سوگواری از جمله هر منزل یک حسینیه با قرار دادن پرچم پیش روی درب منازل و برپایی مجلس سخنرانی آنلاین و نشر ابداع فعالیت های نذر ماسک و نذر ارزاق از دیگر بندهای این نکات دستوری است.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.