آیت الله محمد باقر تحریری

محمدباقر تحریری (زادهٔ تهران ۱۳۳۴خ) روحانی شیعه، استاد اخلاق و تولیت مدرسه مروی است.

پدر

پدر وی نیز روحانی بوده و با عرفای شیعه از قبیل: شیخ رجبعلی خیاط، محمدعلی شاه آبادی و سید رضا دربندی، محمدتقی بهجت، سید محمدحسین طباطبایی و محمدجواد انصاری همدانی ارتباط داشت و از شاگردان فقهی: سید شهاب‌الدین مرعشی نجفی ،سید محمدرضا گلپایگانی، سید روح‌الله خمینی و سید حسین طباطبایی بروجردی بود. علاوه بر این با بعضی از شاگردان میرزا جواد آقا ملکی تبریزی مانند: سید حسین قمی و عباس تهرانی و نیز با محمدتقی بهجت ارتباط اخلاقی و معنوی داشت و تحت تربیت سلوکی و عرفانی سید محمدحسین طباطبایی قرار گرفت و درعین حال با عارف مشهور محمدجواد انصاری همدانی ارتباط داشت. به مدت سی سال در تهران به سمت امام جماعت، تشکیل جلسات گوناگون و منبر و ارشاد و تربیت جوانان مشغول بود که در نهایت در سال ۱۳۶۸ در خانه خدا، قبل از فریضه نماز جماعت درگذشت.

تحصیلات

محمدباقر تحریری در میان تحصیلات دبیرستان به واسطه تربیت روحانی پدرش در سال ۱۳۴۸ به وادی تحصیل علوم دینی و مدرسه علمیه آیت‌الله مجتهدی وارد شد. از استادانی چون احمد مجتهدی تهرانی، ابوالقاسم فلسفی و علی جاودان، جواد کربلایی و جلسات سید هاشم حسینی تهرانی استفاده کرد.

به سال ۱۳۵۲ تحصیلات عالی را در قم در مدرسه حجتیه و سپس مدرسه مرعشی نجفی ادامه داد و به سفارش پدرش به حرم فاطمه معصومه شتافت. در فقه و اصول از علما و مراجعی چون محمدتقی بهجت، حسین مظاهری اصفهانی و علوی گرگانی و در خارج اصول از: محمد فاضل لنکرانی، سید محمد روحانی و میرزا جواد تبریزی و در خارج فقه از محمدتقی بهجت بهره برد. وی در فلسفه و عرفان از علمایی چون محمد محمدی گیلانی، محمدعلی گرامی، محمدتقی مصباح یزدی، عبدالله جوادی آملی و حسن حسن‌زاده آملی بهره برد. علاوه بر این در اوایل ورود به قم، ارتباط اخلاقی و تربیتی با علی پهلوانی تهرانی (سعادت پرور) برقرار کرده و از این طریق با مفسر بزرگ قرآن کریم علامه طباطبایی آشنا شدند و در جلسات وی شرکت نمود و تا آخر عمرشان در خدمت آنان بود. پدر وی همچنین استاد او در سطوح حوزوی و معنوی وی بوده‌است.

تدریس

وی همچنین سابقه تدریس سطوح مختلف فقهی همچنین لمعتین، رسائل و مکاسب، کفایتین، خارج اصول، فلسفه و تفسیر المیزان در حوزه و تدریس معارف اسلامی و اخلاق و فلسفه در دانشگاه‌های تهران دارد. وی از ۱۳۵۶ تا ۶۸ فعالیت تبلیغی نیز داشته‌است. از سال ۶۸ تا کنون جلسات و کلاسهای اخلاقی پدر را ادامه می‌دهد.

تالیفات و مقالات

کتابهای منتشر شده از ایشان عبارتند از:

— سیمای مخبتین- شرح زیارت امین الله- در ۱ جلد

— جلوه های لاهوتی- شرح زیارت جامعه کبیره- در ۳ جلد

— نجوای عارفانه- شرح مناجات شعبانیه- در ۱ جلد

— بندگی حقیقی و حقیقت علم- شرح حدیث عنوان بصری- در ۱ جلد

— عروج عقل- شرح حدیث جنود عقل و جهل- در ۳ جلد

— بازگشت به سوی او- شرح مناجات نائبین

— درد دل با خداوند- شرح مناجات شاکین

— شرح دعای کمیل و رساله حقوقیه و دعای مکارم الاخلاق امام سجاد- علیه السلام- و شرح مناجاتهای دیگر که در دست تألیف می باشند.

مقالاتی که به قلم خود ایشان تا کنون منتشر شده اند عبارتند از:

– نظریات علما پیرامون ولایت فقیه
– نظریات کلامی شیخ مفید
– عرفان اسلامی- چیستی ، ضرورت و اهداف
همچنین متن سخنرانی های ارزشمند ایشان با موضوع “شرح دعای عرفه”، نیز توسط علاقه مندان به ایشان مکتوب شده و در سایت ایشان موجود می باشد.