کتاب انسان و گستره حقوق بندگی

 

شرح رساله حقوق امام سجاد (ع) با عنوان «انسان و گستره حقوق بندگی» با قلم آیت‎الله محمدباقر تحریری و به همت نشر «بوستان کتاب» منتشر و روانه بازار شد.

رساله حقوق امام سجاد (ع) منشوری است که شخصیت حقیقی انسان را به طور خاص ترسیم می‌کند و بیان می‎دارد که شخصیت آدمی چگونه و با چه اعمال و رفتار و اوصافی ظهور می‌یابد. این اظهار خضوع آگاهانه در برابر ذات اقدس الهی از راه‌های گوناگونی بروز می‌یابد که از آن به حق بزرگ خداوند ـ عبودیت خالصانه ـ تعبیر شده و با حقوق گوناگون دیگری که در رابطه وجودی انسان با سایر افراد شکل می‌گیرد قابل اجراست.

در رساله حقوقی امام سجاد(ع)  حضرت پیش از بیان حقوق پنجاه‎گانه‎ای (مثل حق نفس، زبان، گوش، چشم، شکم، دست و پا، پدر و مادر، فرزند، همکار و …) که بر عهده انسان است، نخست حق الله را بیان می‎فرماید تا معلوم گردد حقوق دیگر، با این حق در ارتباط بوده و این حق سرچشمه دیگر حقوق است. در این کتاب، ابتدا رابطه و شئون وجودی موجودات به‌ویژه انسان با حق‎تعالی بیان شده و سپس با استفاده از آیات و روایات توضیح داده شده که این رابطه، چه اقتضائاتی دارد و با اجرای این اقتضائات، انسان می‎تواند به کمال حقیقی خود نائل ‌شود.